z pracodawc

W miniony poniedziałek odbyło się spotkanie, na którym na wstępie zostały omówione zagadnienia związane z wprowadzeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz pracodawca Oddziału Walcownia Rur Batory przedstawił swoją propozycję w zakresie wyboru firmy do obsługi tj. AXA.

NSZZ „Solidarność” poinformowała, że swoje wskazanie w sprawie przekazała już 9 września do Prezes Alchemii. Wskazaliśmy PZU S.A. i nie otrzymaliśmy do dnia spotkania odpowiedzi. Pozostałe związki oświadczyły, że ze względu na późną informację od pracodawcy w sprawie wyboru firmy nie zdążyły wskazać wybranej przez siebie firmy i poinformowały, że do 23 przekażą swoje stanowisko.

Pracodawcy Oddziałów w Chorzowie przedstawili bieżącą informację ekonomiczno-finnsową Oddziałów, która jest zła i wynika przede wszystkim z niewystarczającej ilości zamówień oraz odpowiednio zmniejszonej ilości produkcji. Narastająco Oddziały w Chorzowie posiadają nadal wyniki dodatnie, niemniej ostatnie tygodnie charakteryzowały się wyraźnym spadkiem obrotów. Pracodawcy oświadczyli, że podejmują próby zwiększenia sprzedaży ale efekty tych działań wymagają czasu i poprawa sytuacji przewidywana jest dopiero w okresie października-listopada.

Kluczowym tematem spotkania była zmiana/podwyższenie stawek zaszeregowań na poszczególnych stanowiskach, o które wnioskują stale związki zawodowe. Zdaniem związków stawki pracowników, szczególnie tych z dużym stażem kształtują się na poziomie niekorzystnym względem odpowiadających im stawek pracowników nowo przyjmowanych, dodatkowo występują znaczne rozbieżności stawek pomiędzy poszczególnymi stanowiskami już zatrudnionych oraz zarzucono pracodawcy, iż nie zrealizował dotychczas wniosku strony społecznej o podwyżki dla wszystkich pracowników Oddziałów.
Dyrektor Oddziału Walcowni Rur poinformował, że wysokość stawek jest ustalana z uwzględnieniem specyfiki i stopnia odpowiedzialności danego stanowiska oraz, że wszyscy pracownicy podlegają ocenie swoich przełożonych, którzy mogą każdorazowo zwracać się do pracodawcy o korektę indywidualnych stawek i zapowiedział, że zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami dokona zmiany stawek wskazanych pracowników od 1 października.
Obecny na spotkaniu zastępca dyrektora Oddziału Stalownia przekazał informację na temat założeń realizowanego programu inwestycyjnego oraz przedstawił harmonogram postojów przewidywanych w najbliższych tygodniach zaś w temacie regulacji stawek zaszeregowań oraz ich podwyżki nie był zorientowany i zaproponował zorganizowanie odrębnego spotkania w sprawie podwyżek stawek po powrocie do pracy Dyrektora Oddziału.