info pracW ostatni czwartek dobyło się spotkanie, na którym pracodawca przedstawił wyniki ekonomiczne za styczeń br. informując, że na Oddziale Rurowni został osiągnięty dodatni wynik operacyjny zaś na Oddziale Stalowni zamknął się stratą, co do wyników za luty sytuacja będzie znana na początku marca. Dyrektor obu Oddziałów omówił plany modyfikacji organizacji prac w zakresie zapewnienia prawidłowego funkcjonowania ciągów technologicznych oraz poprawienia bezpieczeństwa pracy.
Dyrektor Oddziału Stalowni przedstawił zagadnienia zapewnienia prawidłowego funkcjonowania produkcji a także odniósł się do uwag strony społecznej w kwestii przeszeregowań kluczowych pracowników.
Kierownik Wydziału Walcowni i Wykańczalni przedstawił informację na temat zasad przeprowadzania przeszeregowań na Oddziale Walcowni Rur.
Związki zawodowe zwróciły się po raz kolejny o podwyżki płac dla wszystkich pracowników Oddziałów co wg pracodawcy jest niemożliwe w obecnej sytuacji tj. złych wyników ekonomicznych całej Alchemii.
Związkowcy zgłosili szereg uwag do trwającego sposobu przeprowadzanych zmian stawek zaszeregowania dla grupy pracowników na Oddziale Walcowni Rur. Przekazano zastrzeżenia odnoszące się do porównania stawek zaszeregowania na poszczególnych stanowiskach oraz uwagi do panujących dysproporcji wynagrodzeń w odniesieniu do poziomu kwalifikacji poszczególnych pracowników. Stawki zaszeregowania - zdaniem związków i większości pracowników - nie odzwierciedlają stażu pracy ani też wieloletniego doświadczenia przeszeregowywanych zaś warunki oferowane nowym pracownikom są znacznie korzystniejsze. Ponadto podejście przełożonych na wielu odcinkach pogłębia niezadowolenie wśród załogi, dyskryminuje pracowników z wieloletnim stażem, kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym, ma negatywny wpływ na atmosferę pracy a często też i na jej jakość.
Pracodawca i obecne na spotkaniu kierownictwo obu Oddziałów uważa, że dokonują na bieżąco analizy potrzeb personalnych na poszczególnych odcinkach i są świadomi zagrożeń wynikających z sytuacji na rynku pracy oraz niedoboru pracowników o pożądanych kwalifikacjach. W dalszym ciągu będą przeprowadzane działania pracodawcy w zakresie porządkowania i zmian stawek zaszeregowania pracowników o konkretnych kwalifikacjach na obu Oddziałach.
Związki zawodowe nie zgadzają się z podejściem pracodawcy i części przełożonych do sposobu obecnego przeprowadzania zmian stawek zaszeregowania i typowania pracowników do tych zmian. Działania kierownictwa na poszczególnych odcinkach zostaną ponownie ocenione na marcowym spotkaniu, na którym pracodawca ma podać dalsze informacje w sprawie przeszeregowań kolejnych pracowników.
Związki zawodowe zwracają się do członków związku i pracowników o zgłaszania wszelkich nieprawidłowości w sprawie trwających zmian stawek zaszeregowań i organizacji pracy w Oddziałach.