23 04 2015

Zostaliśmy poinformowani o okolicznościach wypadku śmiertelnego oraz toczącym się postępowaniu powypadkowym. Dyrektor zwrócił uwagę na konieczność bezwzględnego przestrzegania przepisów BHP oraz na konieczność zwiększenia wrażliwości personelu na każdorazowe przypadki ich łamania.
Omówiono aspekty organizacji pracy na Oddziałach, w tym w szczególności rekordową w ostatnim czasie ilość przebudów i związany z tym proporcjonalny wzrost kosztów przerobu. Pracodawcy zwrócili szczególną uwagę na niedostateczny poziom zamówień w układzie wszystkich trzech Oddziałów, który zakłóca proces rytmicznego planowania i organizowania produkcji. W celu przeciwstawienia się tym niekorzystnym zjawiskom i w celu zminimalizowania strat Pracodawcy zamierzają przeciwdziałać poprzez przeorganizowanie czasu pracy. Planowana jest praca w układzie trzech tygodni w miesiącu zaś ostatni tydzień byłby postojowy dla części stanowisk. Pozwoliłoby to zmniejszyć koszty zużycia energii oraz dopasować cykl produkcyjny do poziomu posiadanych zamówień i realiów rynkowych. Koncepcja zakłada również wykorzystanie czasu postojowego na odbudowanie portfela zamówień oraz na przeprowadzenie prac remontowo-porządkowych i na poprawę gospodarki złomowej. Omówiono również problematykę rekrutacji pracowników oraz przesunięć pracowników, w tym również pomiędzy poszczególnymi Oddziałami.
Strona społeczna zwróciła się po raz kolejny z zapytaniem o wynik oraz wyliczenie nagrody za miesiąc kwiecień br. Pracodawcy poinformowali o trwających wciąż problemach technicznych związanych z funkcjonowaniem wprowadzanego nowego programu przeliczeniowego.
Strona społeczna zwróciła się również o informację na temat przeszeregowań na poszczególnych Oddziałach – poinformowano, że zmiany stawek są obecnie przeprowadzane ale obejmują na razie stanowiska kluczowe. Zdaniem Związków przeszeregowanie powinny objąć wszystkich pracowników nie zaś tylko wiodących. Brak takich podwyżek będzie skutkować tym, że pracownicy będą odchodzić z zakładu a to już się dzieje. Przedstawiciele organizacji związkowych zwrócili uwagę po raz kolejny, że nowym pracownikom oferuje się korzystniejsze warunki placowe niż pracownikom z długim stażem pracy a to działa na zatrudnionych demotywująco.
Na spotkaniu omówiono również zjawiska towarzyszące obecnemu kryzysowi w branży hutniczej i zagrożenia obserwowane na rynku pracy oraz zagadnienie Pracowniczych Programów Kapitałowych.