W piątek 15 maja odbyło się spotkanie pracodawcy ze związkami zawodowymi w trybie konsultacyjnym w związku z otrzymaniem zawiadomienia o zamiarze zwolnień grupowych w spółce.
Przedstawiliśmy wspólne stanowisko, że jesteśmy oburzeni wcześniejszym brakiem informacji ze strony pracodawcy dot. zmian w sferze pracowniczej w związku z tak drastycznymi posunięciami. Zwróciliśmy uwagę, że domagaliśmy się informacji od początku tego roku zaś pracodawca ani razu nie odpowiedział na nasze zapytania dot. zamierzonych zmian w spółce. Na spotkaniu pracodawca przekazał, że przyczyną zamierzonych zwolnień jest wypowiedzenia z dniem ostatniego kwietnia umowy na świadczenie usług przez jednego z klientów, tj. Sellpro oraz omówił dalsze plany swoich działań. Pracodawca nie przekazał związkom zawodowym ponadto żadnego projektu do podpisania ewentualnego porozumienia zgodnie z ustawą. Przedstawiciele związków zawodowych zarzucili pracodawcy manipulacje zarówno swoimi działaniami jaki i informacjami w temacie gdyż wiemy tak jak i pracownicy, że prowadzone są rozmowy w sprawie przejęcia pracowników służb serwisowych do pracodawcy na terenie którego aktualnie świadczą pracę. Pracodawca przekazał, że nic o takich rozmowach nie wie ale poszukuje rozwiązań, które miałoby zmniejszyć skalę zwolnień lub wycofać zamiar zwolnień a informacja zostanie udzielona związkom zawodowym na następnym spotkaniu, które ustalono w ostatnim tygodniu maja.
Ponadto na spotkaniu została poruszona sprawa wręczonych ostatniego kwietnia indywidualnych zwolnień pracowników oraz znacznego obniżenia premii za miesiąc kwiecień w sytuacji wykonania wszystkich zadań przez służby serwisowe. Zarzucono pracodawcy ignorancję w sprawie wręczonych zwolnień indywidualnych, co zostało skwitowane stwierdzeniem, że wskazane nieprawidłowości zostaną wyeliminowane i jeżeli się potwierdzą wręczone wypowiedzenia zostaną wycofane.
Co do premii za miesiąc kwiecień dowiedzieliśmy się, że premia została obniżona ponieważ nie otrzymano pełnego pokrycia finansowego za usługi. Zebrani na spotkaniu zadali w sprawie premii za kwiecień ale i sytuacji, które może nastąpić w kolejnych miesiącach szereg pytań i należy stwierdzić, że pracodawca udzielił niejasnych informacji i z związku z tym sprawa premii będzie pilotowana
i również zostanie poruszona na następnym spotkaniu. Podsumowując stwierdzamy, że pracodawca nie ma na uwadze sytuacji pracowników tylko własne interesy handlowe.
W związku z tym, że sprawa rozpoczętego trybu i zamiaru zwolnień budzi wiele emocji wśród pracowników /i nie ma się co dziwić/ zwracamy się do członków związku o czujność i zgłaszanie wszelkich zauważonych działań, które budzą Wasze zastrzeżenia do przedstawicieli związków w spółce lub bezpośrednio do przewodniczącej. Jeżeli w sprawie pytań jakie mają członkowie związku już w tej chwili dot. dalszych działań pracodawcy w trybie ewentualnych zwolnień zapraszamy w najbliższy wtorek od godz. 12 - 15 do biura związku a jeżeli nie będzie możliwości przybycia w tym terminie prosimy o telefon i indywidualne umówienia się.