W tym tygodniu odbyło się spotkanie z pracodawcą Alchemią S.A., na którym omówiono m.in. bieżącą sytuację ekonomiczno-finansową w Oddziałach Stalownia Batory i Walcownia Rur Batory. Zdaniem pracodawcy: sytuacja rynkowa od początku roku nie uległa poprawie, obecnie obserwowany jest zastój inwestycyjny a hurtownicy pozostali z zapasami produktów i pracodawca musi bardzo ostrożnie planować i realizować swoją strategię handlową. W dalszym ciągu brak zamówień w układzie ciągłym. Związki zawodowe nie zgodziły się z tłumaczeniem pracodawcy i nie akceptują niezadawalających wynagrodzeń pracowników oraz takich sytuacji gdy np. w ostatnim miesiącu został wykonany w pełni plan tonażowy wyrobów a pracownicy Oddziału Walcowni Rur nie otrzymali nagrody uznaniowej /premii/. Działania pracodawcy oceniamy jako rażąco niedostateczne i oczekujemy na zintensyfikowanie działań ze strony pracodawcy w celu poprawy warunków wynagradzania.

W związku z różnymi działaniami Zarządu Alchemii S.A. dopytywaliśmy się o funkcjonowanie na terenie naszych Oddziałów różnych źródeł prawa pracy w umowach pracowników. Dyrektor oświadczył, że w obu naszych Oddziałach będą również podejmowane działania w celu docelowego objęcia wszystkich pracowników regulaminem wynagradzania tu obowiązującym. W sprawie tych działań Zarządu Alchemii S.A. została wydana dla członków związku odezwa przewodniczącego całego MOZ-u, z tekstem której zachęcamy się zapoznać na stronie MOZ Solidarność Alchemia.

Po spotkaniu uzgodniono ze służbami kadrowymi obu Oddziałów, że wnioski socjalne należy składać do końca miesiąca czerwca. Zasady przyznawania świadczeń z ZFŚS w Alchemii S.A. nie zmieniły się a wnioski należy dokumentować tak jak poprzednio.
Na spotkaniu z Dyrektorem Oddziałów Alchemii S.A. omówiono również sprawę wypowiedzenia firmie Work Serwice umowy na usługi serwisowe – dotyczy to Spółek: Personnel Service i Sellpro. Dyrektor obu Oddziałów Alchemii S.A. oświadczył, że wszyscy pracownicy tych spółek, którzy wyrażą chęć podjęcia pracy w obu Oddziałach zostaną przyjęci.
Niezależnie od tego co mówi pracodawca zalecamy ostrożność podczas rozmów w sprawie proponowanych warunków pracy i płacy a członków związku w razie wątpliwości i pytań w sprawie
prosimy o kontakt z przedstawicielami związku w spółce lub bezpośrednio z przewodniczącą.